Optiunile mele, la vot


Nu sunt afiliat politic si nu am fost afiliat politic in ultimii 19 ani (ceea ce atrage dupa sine: libertatea de a analiza, comenta, critica, promova sau condamna orice atitudine sau demers politic, lipsa de interes pentru functiile care presupun subordonare politica, o mare compasiune pentru victimele sirenelor politice si o indiferenta solemna in fata celor care le supravietuiesc… inca, libertatea de a sustine orice candidat politic pe care-l consider demn sa ma reprezinte, libertatea de a-mi asuma si comunica optiunile politice, fara frica unor eventuale repercusiuni, sinceritate cand vorbesc despre politica si politicieni, indiferenta in fata beneficiilor rapide pe care le obtin diversi gratie politicii, rabdare pentru o noua confirmare: ce e val, ca valul trece!).

Si, pentru ca am trait si votat, am facut-o astfel:

Alegeri Parlamentul Romaniei:

1996 – CDR  (a castigat alegerile)
2000 – PNL  (a pierdut alegerile)
2004 – Alianta D.A.  (a castigat alegerile)
2008 – Vasile Iliuta – Camera Deputatilor – PDL (a pierdut alegerile)
2008 – Emil Musat – Senat – PDL (a pierdut alegerile)
2012 – Daniel Motreanu – Camera Deputatilor – PNL (a castigat alegerile)
2012 – Liviu Tomoiaga – Senat – PNL (a castigat alegerile)
2016 – USR – Camera Deputaților
2016 – USR – Senat

Alegeri prezidentiale

1996 – Emil Constantinescu  (a castigat alegerile)
2000 – Primul tur de scrutin : Mugur Isarescu  (a pierdut alegerile)
2000 – Al doilea tur de scrutin:  Ion Iliescu  (a castigat alegerile)
2004 – Traian Basescu  (a castigat alegerile)
2009 – Primul tur de scrutin: Sorin Oprescu  (a pierdut alegerile)
2009 – Al doilea tur de scrutin: Traian Basescu (a castigat alegerile)
2014 – Primul tur de scrutin: Monica Macovei (a pierdut alegerile)
2014 – Al doilea tur de scrutin: Klaus Iohannis (a câștigat alegerile)

Alegeri Parlamentul European

2007 – PD
2009 – Nu am votat
2014 – Valentin Eugen Daeanu (a pierdut alegerile)

Alegeri locale:

Primar (Consiliul Local)

1996 – Marin Toma – tata (PNȚ-CD) (a castigat alegerile)
2000 – Dumitru Neamtu  (PNL) (a pierdut alegerile)
2004 – Primul tur de scrutin: Constantin Neagu (PNL) (a pierdut alegerile)
2004 – Al doilea tur de scrutin: Victor Manea (PNG) (a castigat alegerile)
2008 – Victor Manea (PDL) (a castigat alegerile)
2012 – Sicu Iosif (PC)  (a pierdut alegerile)
2016 – Sicu Iosif (ALDE) (a pierdut alegerile)

Presedintele Consiliului Judetean (Consiliul Judetean)

2008 – Raducu-George Filipescu (PNL) (a castigat alegerile)
2012 – Raducu-George Filipescu (USL) (a castigat alegerile)
2016 – (PNL) (a castigat alegerile)

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s