Jurnal – Google pentru Educație 2014-2015


MISIUNEA NOASTRĂ: 

Formarea 200 de profesori
din cel puțin 10 unități școlare din județul Călărași

în programul
GOOGLE pentru Educație

Organizarea unei comunități locale 
GOOGLE Educator Groups

TERMEN LIMITĂ: 31 DECEMBRIE 2015

 

Dacă doriți să aduceți trainingul în școala dumneavoastră, obținând statutul de „ȘCOALĂ CERTIFICATĂ GOOGLE, sau dacă sunteți interesat/ă să beneficiați individual de programul de formare, vă rog să completați formularul de preînscriere. (ATENȚIE!!! Formularul este destinat profesorilor din județul Călărași)

Referințe despre program: Adevarul.roEvenimentul zileiHotnewsDescopera.ro

Primele argumente pentru a vă înscrie:

1. Despre Google: compania Google reprezintă un furnizor de soluții software pentru miliarde de utilizatori din întreaga lume (motorul de căutare Google, sistemul de operare Android, serviciul de postă electronică Gmail, platformele Youtube și Picasa, instrumente office și stocare în cloud Drive și Docs, rețeaua de socializare Google+, Maps, Classroom etc.); misiunea companiei este să organizeze informaţiile din întreaga lume şi să asigure accesibilitatea şi utilitatea universală a acestora.” (despre Google)

2. Despre program:  reprezintă o oportunitate de creștere a atractivității activității didactice; suita de aplicații Google este accesibilă gratuit, oriunde, oricând, iar elevii sunt deja familiarizați cu navigarea pe Internet, putând deveni parteneri motivați pentru un demers educațional adecvat secolului XXI; volumul de informații gestionat de Google poate permite conectarea elevilor la surse de informații relevante, actualizate recent, prezentate în formate diverse (text, audio, video, animații etc.), complementare celor consacrate (manual școlar, bibliografie tradițională), facilitând învățarea dinamică și particularizată.

3. Despre formator: îmbină pregătirea umanistă și competențele digitale (două calificări: filosofie, informatică), este formator de adulți certificat și experimentat (EDU, TIC); utilizează aplicațiile și instrumentele Google la clasă, dar și în programele de formare organizate cu profesorii; este adeptul învățării mixte (Blended Learning), creând  platforme online pentru profesori și elevi (socio-umane, control) ; este interesat ca învățarea să se realizeze „pe bune„, urmărind și solicitând feedback permanent; este pasionat de promovarea educației în comunitate și de popularizarea celor mai bune practici; este foarte punctual, în aceeași măsură rigid în privința agendei, dar și flexibil când situațiile o permit.

  Jurnal de activități ↧↧↧

03, 04 decembrie 2014 – am desfășurat al doilea curs de formare @ Școala Helikon 

https://photos.gstatic.com/media/slideshow.swf

 

26,27,28 noiembrie 2014 – am desfășurat primul curs de formare @ Liceul „Danubius”

https://photos.gstatic.com/media/slideshow.swf

24 noiembrie – am început să mă agit. Urmează o perioadă plină de provocări. Două școli, ~50 de cadre didactice formate. Prietenii și îngerii trebuie să ne aibă în grijă.


12 noiembrie 2014 – am semnat contractul și putem începe cursurile de formare

6 septembrie 2014 – Ziua a treia a programului de formare inițială

  • Victor Dumitrache îmi acordă onoarea de a prezenta colegilor modul de conectare a domeniului școlii la Google Apps (incluzând Classroom), gestiunea utilizatorilor (profesori, elevi), verificarea proprietății domeniului prin upload de fișier sau CNAME.
  • Lucian Grămescu prezintă rolurile, beneficiile și responsabilitățile formatorilor, dar și modul de lucru.

          

      • Se completează formularul de feedback.
      • Se înmânează diplomele de participare.


      • Sfârșitul programului de formare inițială

5 septembrie 2014  – Ziua a doua a programului de formare inițială

  • Victor Dumitrache prezintă modalități de salvare a notițelor și mă onorează, prezentând acest jurnal ca alternativă la metodele clasice de arhivare a experienței de cunoaștere

    • Sesiune de prezentare a aplicațiilor (Docs, Drive): prezentare generală, imitarea trainerului, sarcini de lucru în echipă -> rezultate
        • Docs/Drive: crearea folderelor, crearea de documente, încărcarea documentelor, partajarea documentelor, realizarea documentelor în regim colaborativ

 

        • Aplicații practice: editare colaborativă, instrumente de cercetare (note de subsol, citare surse)

        • Aplicație practică in grupe: identificarea a 3 cazuri de utilizare a aplicațiilor Drive și Docs în sala de clasă
        • Google Translate (*cu browserul Google Chrome): traducerea unor cuvinte, unor fraze (cu rezerve), unor pagini web (*cu click dreapta oriunde în pagină și „Tradu această pagină”)
        • Google Sheets (Foi de calcul Google)

        •  Aplicație practică: editarea colaborativă a unei foi de calcul Google

        • Google Forms
        • Aplicație: crearea unui formular, distribuirea formularului, obținerea răspunsurilor, analiza statistică a răspunsurilor.
        • Google Sites: permite integrarea tuturor aplicațiilor Google

        • Aplicație: crearea unui site, adăugarea/modificarea paginilor dintr-un site partajat
        • Alte modalități de a folosi Google Apps în sala de clasă și în școală
        • 10 metode pentru a folosi Google Apps la clasă
          1. Crearea de fișe de lucru sau teste
          2. Colaborarea cu un coleg pe același proiect sau plan de lecție
          3. Gestionarea planurilor de lecție și a documentelor catedrei în folderul Drive
          4. Colaborarea în pregătirea pentru o inspecție RODIS (link-uri catre documentele din Drive)
          5. Munca în echipă (proiecte ale elevilor), permite oferirea de feedback din partea profesorilor
          6. Realizarea de portofolii de către elevi (partajate cu părinții și comunitatea)
          7. Partajarea calendarului
          8. Urmărirea evoluției elevilor
          9. Acces la conținut YouTube Edu
          • Am pierdut o metodă ;((( ups!
        • Colecția planurilor de lecție (toate ariile curriculare!?, toate clasele!?) Folder drive: http://goo.gl/OpKzEh
        • Magazinul online Chrome (link)
        • Google +
    • Se susține evaluarea (grea, epuizantă, cu mulți itemi, cu atmosferă stresantă etc. ;))))) )

      • Se prezintă alte posibilități de formare:
        • google.ro/edu/training (nivelul de bază. nivelul avansat);

      • Se prezintă Google Apps for Education (sintetic)
      • Doamna Ela Buric prezintă Google Keep
      • Se prezintă GEG (Grupurile Google Educator)

 

 

      •  Sfârșitul zilei de formare #2

4 septembrie 2014 – Prima zi a programului de formare inițială

  • Lucian Grămescu prezintă Junior Achievement Romania
  • Ela Moraru vorbește despre Google și proiectul „Google pentru Educație”
  • Victor Dumitrache se prezintă 
  • Dorian Zemba (suport) se prezintă
  • Lucian Grâmescu
    • prezintă programul „Google pentru Educație”
    • identifică nevoia de tehnologie în educație
    • „The illiterate of the 21st century will not be those who cannot read and write, but those who cannot learn, unlearn, and relearn. ” Alvin Toffler
    • „Predatul și învățatul au evoluat”
    • Exemple de situații în care poate fi folosit internetul pentru învățarea în afara clasei
    • Învață oriunde, oricând, pe orice dispozitiv
    • Medii dinamice de învățare
    • Munca se bazează tot mai mult pe tehnologie
    • Prezența internetului devine din ce în ce mai importantă
    • Sinteză Google: dispozitive și aplicații, colaborare, administrare, cetățenie digitală, căutare și descoperire, STEM & CS
    • Modelul SAMR
    • Produse educaționale Google

 

    • Obiectivele cursului: cunoașterea produselor, cunoașterea tehnologiei, cunoașterea oportunităților, mod de lucru
    • Activitate practică (căutare, deschidere poză, deschiderea contului de email, transmiterea unui email vecinului, deschiderea unei sesiuni chat cu vecinul, traducerea unei sintagme, căutarea pe youtube a unui film, deschiderea unui articol în Wikipedia)
  • Victor Dumitrache
    • Activitate de cunoaștere (pe grupe): identificarea a trei elemente comune tuturor colegilor de la masă.
    • Sesiune de comunicare, prin Hangouts, cu prof. Gabriela-Violeta Tănăsescu (Constanța)

 

    • Cazul Ion Ionescu
    • Sesiune de prezentare a aplicațiilor (Gmail, Calendar): prezentare generală, imitarea trainerului, sarcini de lucru în echipă -> rezultate
      • Gmail: importarea unei liste de contacte în agendă, crearea unui mesaj nou cu link-uri, imagini integrate, secvențe video
      • Sarcină de lucru:
        • în grupe:
          • modalități de comunicare cu persoane aflate în locații distincte;
          • clasarea modlitatilor de comunicare dupa rapiditate si usurinta;
          • discutarea avantajelor si dezavantajelor folosirii emailului;
      • Calendar: crearea mai multor calendare, popularea cu evenimente, partajarea calendarelor cu alte persoane, accesul de pe telefon la calendarul google (so: android)

 

      • Sarcină de lucru:
        • în grupe:

      • Sfirșitul zilei de formare #1

27 august 2014 – Am creat platforma clasroom.google.com pentru domeniul danubius.info. Din acest moment, orice profesor sau elev al Liceului „Danubius” poate utiliza platforma classroom.google.com.

21 august 2014 – Am conceput și popularizat formularul de preînscriere

20 august 2014 – Am primit informații despre formarea inițială la care voi participa în perioada 4-6 septembrie 2014

Programul celor 3 zile de formare poate fi urmărit mai jos

Ziua 1: 13:30 – 14:00 Înregistrare 14:00 – 16:00 Training 16:15 – 18:15 Training
Ziua 2: 08:45 – 10:35 Training 10:50 – 13:45 Training 14:45 – 18:00 Training
Ziua 3: 08:45 – 10:30 Training 10:45 – 12:30 Training

25 iulie 2014 – Mi se comunică faptul că am fost selectat „lider regional Google”

Apelul telefonic este urmat de un email:

„Ne bucuram sa va anuntam ca ati fost selectat pentru pozitia de formator in proiectul Google for Education Romania, in care veti juca de asemenea si rolul de lider regional pentru dezvoltarea comunitatilor Google Educator Groups. Lista tuturor candindatilor selectati o puteti gasi AICI.”

Județul Călărași are trei formatori și lideri regionali, Corina Mihaela Ionescu, Aurel Costache şi Dumitrel Toma.

14 iunie 2014 – Am aplicat (aici) pentru a deveni formator în proiectul Googlefor Education (detalii despre proiect)

Bineînțeles că am postat și pe Facebook anunțul selecției, pentru a crește competiția, dar și pentru a oferi șanse colegilor și prietenilor interesați de asemenea oportunități.

screenshot-from-2014-08-20-143451

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.