Google – Danubius – Sinteza


Sumarul celei de-a doua zile de formare

1. Recapitulări și completări: gmail (+ modificare temă), calendar (setarea alarmelor pentru o teză)

DRIVE.GOOGLE.COM

2. Spațiu de stocare online, gratuit, accesibil de oriunde, oricând, absolut sigur, acces securizat
3. In drive pot fi incarcate dosare si fisiere din toate formatele permise de aplicațiile office (Word, Excel, Power Point)
4. In drive pot fi create și salvate fisiere Document, Foaie de calcul, Prezentare, Formular Google
5. Toate folderele si fisierele pot fi partajate cu elevii sau cu alti colegi
6. Elevii si profesorii pot colabora in editarea Documentele si in Foile de calcul Google
7. Documentele Google permit folosirea instrumentului CERCETAȚI, care permite identificarea pe internet a surselor și citarea corespunzătoare
8. Formularele permit crearea de sondaje, chestionare si teste online
9. Formularele permit alegerea unor itemi diversi, dar si colectarea numelor de utilizator ale elevilor
10. Formularele permit analiza datelor brute, dar si crearea de rezumate in care datele sunt reprezentate grafic

CLASSROOM.GOOGLE.COM

11. Platforma este accesibila tuturor elevilor si personalului didactic si didactic auxiliar
12. Profesorii pot crea cursuri la care invita elevii anumitor clase
13. Profesorii și elevii pot publica în platformă diverse materiale informative in format multimedia, stimulând gândirea divergentă, analiza critica sau creativitatea
14. Profesorii pot transmite elevilor teme, cu termene limita, iar aceste teme pot fi evaluate facil și notate. Temele pot fi returnate elevilor, iar acestia pot primi feedback online. Temele pot fi create pe baza documentelor salvate in Drive.
15. Profesorii pot crea „cursuri” pentru subiecte noi: „violenta in scoala”, „lecturi particulare”, „aspirații”, „orientare scolară”, „consiliere”, selectând cursanții în funcție de interesele acestora.
16. Platforma Classroom valorifica toate instrumentele Google

 

Sumarul primei zile de formare

1. Necesitatea integrarii tehnologiei digitale in educatie (progres tehnologic)
2. Google ofera instrumente utile in educatie (sunt gratuite, accesibile de oriunde, oricand)
3. Test inițial (formularul de completat, datele brute, rezumatul răspunsurilor)

GMAIL.COM

4. Comunicarea prin email poate fi usurata in interiorul unei organizatii care are acces la serviciile Apps for Education, in spetă Google Classroom
5. Se pot trimite mesaje colective catre elevii unei clase sau catre toti profesorii din liceu
6. Prin email putem transmite informații text, adresele unor clipuri youtube, imagini etc.
7. In casuta de email putem seta etichete și filtre, organizand astfel mesajele primite (exemple de etichete: teme, invoiri, discutii cu parintii)

CALENDAR.GOOGLE.COM

8. Profesorii pot crea calendare separate pentru fiecare scoala sau pentru activitatile personale, iar aceste calendare pot fi puse in comun cu ceilalti colegi sau cu elevii, se pot organiza sedinte cand toti profesorii au liber in calendar etc.
9. Profesorii pot invita elevii, parintii sau colegii la un eveniment planificat in calendar, iar acestia primesc notificari cand sunt invitati si cand are loc evenimentul. Elevii pot fi anuntati despre evenimente viitoare: teze, evaluari, activitati extrascolare etc.

Datele de acces la conturi

Toti colegii inscrisi la curs pot folosi combinatia formata din numele contului si parola (danubius2014) pentru a se autentifica in

 www.gmail.com sau calendar.google.com

Nume Prenume Nume cont
Ispir Mirela prof.ispir.mirela@danubius.info
Verman Daniela prof.verman.daniela@danubius.info
Puișor Cristian Silvian prof.puisor.cristian@danubius.info
Ștefănescu Anișoara prof.stefanescu.anisoara@danubius.info
Candoi Nicoleta Alina prof.candoi.nicoleta@danubius.info
Simion Marilena prof.simion.marilena@danubius.info
Achim Vergil-Marian prof.achim.vergil@danubius.info
Slujitoru Mihaela prof.slujitoru.mihaela@danubius.info
Pîrvulescu Mădălina-Corina prof.pirvulescu.madalina@danubius.info
Țoancă Stelian prof.toanca.stelian@danubius.info
Belciu Ionel prof.belciu.ionel@danubius.info
Stancu Stela prof.stancu.stela@danubius.info
Dulgheru Adriana prof.dulgheru.adriana@danubius.info
Vârdol Oprica prof.virdol.oprica@danubius.info
Popescu Adrian prof.popescu.adrian@danubius.info
Măcinic Daniela prof.macinic.daniela@danubius.info
Piperea Maria prof.piperea.maria@danubius.info
Coman Lucica prof.coman.lucica@danubius.info
Androne Gabriela prof.androne.gabriela@danubius.info
Dumea Mihaela secr.dumea.florentina@danubius.info
Bordei Cristina inf.cristina.bordei@danubius.info
Barbu Elena bibl.barbu.elena@danubius.info
Piperea Florentina prof.piperea.florentina@danubius.info

 

Joi vom aborda spatiul de stocare gratuit Google Drive (15 GB), aplicațiile Google DOCS și platforma Classroom.

 {fcomment}

 

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s